Gołdap – uzdrowisko, wyciągi narciarskie i inne atrakcje!

teznie1Gołdap to jedyne miasto na Warmii i Mazurach, które zostało w tym województwie uznane za uzdrowisko. Zawdzięcza to niepowtarzalnemu klimatowi – najczystszemu powietrzu w Polsce, zasobom borowinowym, a także wodom mineralnym i leczniczym. Uzdrowisko Gołdap to wymarzone miejsce dla wszystkich tych, którzy dbają o swoje zdrowie i lubią wypoczynek. Z jakich atrakcji miasta warto skorzystać?

Uzdrowisko… w kwaterze Luftwaffe!

Wszyscy, którzy chcą zadbać o stan swojego zdrowia, powinni odwiedzić sanatorium Wital. Jako uzdrowisko klimatyczno–borowinowe placówka opiera się głównie na leczeniu borowinami, których złoża znajdują się w okolicy pobliskiej wsi Niedrzwica. Niektóre budynki sanatorium należały w czasie wojny do Luftwaffe, kwatery Naczelnego Dowództwa Wojsk Lotniczych. W lesie znaleźć można schrony i inne budynki towarzyszące. W sąsiedztwie sanatorium Wital znajduje się również cała dzielnica uzdrowiskowa, w której skorzystać można z pijalni wód mineralnych i leczniczych, groty solnej, a także tężni solankowych.

Piękna Góra – wyciągi narciarskie w Gołdapi na Mazurach

box3W Gołdapi warto również… pojeździć na nartach. Gołdap to bowiem największy ośrodek narciarstwa zjazdowego w północno-wschodniej Polsce! W ośrodku Piękna Góra korzystać można z 4 wyciągów orczykowych oraz 1 wyciągu krzesełkowego – jedynego w tej części Polski. Dodatkowymi atrakcjami Pięknej Góry jest całoroczny betonowy tor saneczkowy, park linowy, bezkrwawe safari, a także kawiarnia obrotowa i restauracja, w których można ogrzać się po całym dniu spędzonym na stoku.

Wody mineralne, zegar słoneczny i wieża ciśnień

pijalnia1Podczas pobytu w uzdrowisku Gołdap polecamy odwiedzić jeszcze kilka innych atrakcji. Warto skorzystać z Pijani Wód Mineralnych, która zlokalizowana jest przy Promenadzie Zdrojowej w północno-wschodniej części miasta. Na rynku miejskim godny uwagi jest zegar słoneczny – jedyny w swoim rodzaju, ponieważ wskazuje zarówno czas letni, jak i zimowy. Podczas spaceru po mieście odwiedzić można również widokową wieżę ciśnień z 1905 roku. Z góry roztacza się piękny widok na miasto oraz pobliskie lasy.

Przy dobrej pogodzie warto wybrać się również w pobliże zalewu lub jeziora w Gołdapi. Jezioro znajduje się w zachodniej części parku krajobrazowego Puszczy Rominckiej i ma powierzchnię 149 ha. Nad jeziorem znajdziemy wiele ośrodków wypoczynkowych, domków letniskowych i przystani, z których można skorzystać podczas wypoczynku.

Atrakcje w pobliżu Gołdapi

Będąc w Gołdapi warto również odwiedzić kilka atrakcji, które znajdują się w niedalekiej odległości od miasta. Uwagę turystów przykuwają przede wszystkim zabytkowe mosty w Stańczykach. Te potężne budowle stanowiły kiedyś element nieczynnej już trasy kolejowej Gołdap – Żytkiejmy. Mają długość 180 m i wysokość 36,5 m – są jednymi z najwyższych mostów w Polsce! Warto przyjrzeć się zachwycającej architekturze mostów. 5-przęsłowa konstrukcja została ozdobiona elementami wzorowanymi na rzymskich akweduktach w Pont-du-Gard.

25 km od Gołdapi znajduje się kolejne miejsce warte odwiedzenia – piramida w Rapie. Budowla została ukończona około roku 1811 i pełniła rolę grobowca rodzinnego pruskiego rodu baronów von Fahrenheid. Budynek przypomina swoim kształtem piramidę egipską, ponieważ właściciel majątku w Rapie, baron Friedrich von Fahrenheid, interesował się starożytnym Egiptem. Wokół piramidy w Rapie krąży wiele niesamowitych podań i legend, których warto wysłuchać podczas pobytu w tej okolicy.

Dla miłośników dwóch kółek!

Lubisz aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu? Podróżujesz rowerem? Koniecznie odwiedź Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo! Ma długość 2071 km i prowadzi przez 5 województw we wschodniej Polsce, tj. województwo lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Trasa Green Velo wiedzie przez 5 parków narodowych i łączy miejsca o dużej wartości przyrodniczej, kulturowej i historycznej. Na stronie http://greenvelo.pl/ możesz zapoznać się ze szczegółami szlaku, zaplanować wycieczkę i zobaczyć, jakie imprezy będą odbywać się w okolicy.